masaüstü ve laptop farkları
  • hbilgic
  • 357 gösterim
  • Ağustos 30, 2017
  • 0
  • 20

Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarların Ekran Kartları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarların Ekran Kartları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Merkezi işlem birimindeki işlenmiş bilgilerin, monitör ekranına gelmesini sağlayan bilgisayar parçasına ekran kartı denilmektedir. Kısacası bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan, yani en önemli kısmıdır. Bilgilerin sinyallere dönüşmesi mantığı ile çalışan ekran kartı; anakart, mikro işlemci, bellek ve monitörü kullanır. İlk zamanlar ekran kartları bilgilerin işlenmesinde kendi işlemcilerini kullanmaktaydı. Günümüzdeki ekran kartları ise bilgileri kendi üzerlerinde işleyebilecekleri grafik işlemcilere sahiptir.

Kullanıcılar bilgisayar almaya kalktığında ilk dikkat edilen nokta ekran kartı kalitesidir. Ekran kartının hızlı olması kullanım noktasında büyük avantajlar sağlamaktadır. Kullanıcılar bu sebeple ekran kartlarını hızlandırma yollarına da başvurmaktadır. Ayrıca, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardaki ekran kartları arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bunların başında hız ve güç özelliği bulunmaktadır.

Bilgisayarların Ekran Kartları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların ekran kartları arasında bazı farklar bulunmaktadır. Ancak bu farklar küçük ayrıntılardan ibarettir. Söz konusu ekran kartlarının arasında uçurumlar yoktur. Dizüstü bilgisayarların ekran kartlarının sonunda “m” simgesi bulunurken, masaüstü bilgisayarların ekran kartlarında ise böyle bir simge yer almamaktadır. Dizüstü bilgisayar ekran kartında bulunan simgenin anlamı ise mobil demektir.

Dizüstü bilgisayarlarda yer alan ekran kartları az ısınmayı sağlamak amacıyla performans ve güç gereksinimlerini düşürmektedir. Çünkü; dizüstü bilgisayarlarda masaüstü bilgisayarlarda bulunan fan yerine, daha az etkisi olan fan bulunmaktadır. Bu nedenle aşırı ısınmanın önüne geçilmesi şarttır. Ayrıca mobil anlamına gelen “m” simgesi boyut olarak ifade edilmektedir.

Dizüstü bilgisayarlar ile masaüstü bilgisayarlar arasında karşılaştırma söz konusu olduğunda aynı özelliklere sahip parça bulmak oldukça zordur. Yani parçalar arasındaki farklar kaçınılmazdır. Net karşılaştırma yapılamamakla beraber, ekran kartları arasındaki farklar, kullanım ile kendini göstermektedir.

  • Ağustos 30, 2017 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 20

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?