• hbilgic
  • 767 gösterim
  • Eylül 30, 2017
  • 0
  • 23

İnsan Zekası ile Yapay Zeka Arasındaki Fark

İnsan Zekası İle Yapay Zeka Arasındaki Farklar

İlk olarak yapay zeka ile insan zekası arasındaki savaşın 1972 yılında bir satranç maçı ile başladığını söylememiz mümkün. Günümüzde ise milyarlarca insan yapay zeka ile herhangi bir strateji oyununda savaşabilir durumda. Günümüzde gayet rutin hale gelmiş bu durum niçin sansasyonel bir nitelik taşımaz? Bunu sebebi bilim-kurgu filmlerindeki yapay zekaların bizim bugün oyunlarda karşımıza çıkan botlardan çok daha üstün niteliklere sahip olmasıdır; Öz-Farkındalık ya da Bilinç.

Felsefede 19. yüzyılda başlamış olan bu bilinç sorunu günümüzde hala çözülebilmiş değil. Peki ama neden? Plüton’a bile saatte 30.000 km hızla gidebilen bir araç gönderebilmemize rağmen insanoğlu dijital olarak çalışan bu robotlara niçin öz farkındalık veremedi? Bu sorunun cevabı John Searlen tarafından şu şekilde kurgulanmıştır;

Bir oda hayal edin ve içerisinde Çince sorulara cevaplar verebilecek kartlar olsun. Çince bilmeyen bir kişiyi bir odaya kapatırsınız ve bu odaya kapının altından çince sorular yazılı olan kartları odanın içerisindeki adama verirsiniz. Adama, hangi kartı hangi kart ile birleştireceği konusunda talimatlar verirsiniz. Adam, aldığı bu kartları odanın içerisinde bulunan diğer cevap kartları birleştirir ve kapının altından geri yollar. Dışarıdan bakıldığında adamın Çince bildiğini zanneden ziyaretçiler, soruları cevapladığınızı sanacaktır. Ve anlamlı bir zekaya sahip olduğunuzu düşüneceklerdir. Oysa ki yaptığınız şey sadece talimatlara uymaktır. İşte günümüz “yapay zeka” olarak adlandırılan şey tam olarak talimatlara uyan kod yığınından ibarettir. İçerideki adamın nasıl ki yaptığı işten, verdiği cevaptan haberi yoksa, aynısını yapay zeka için de söylemek mümkün.

İşte bu deney, insan zekası ile yapay zeka arasındaki o kalın çizgiyi zihinlerimizde daha da belirginleştirir.

  • Eylül 30, 2017 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 23

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?