u11 htc
  • hbilgic
  • 403 gösterim
  • Eylül 4, 2017
  • 0
  • 25

HTC U11 inceleme

Htc U11 incelememize kutusu ile başlamak istiyorum. Telefon kutusunun içinde quick charge 3.0 adaptörünün yanında 3.5 mm jack’e çeviren adaptör ile bir de kulaklık kutusunun içerisinde mevcut durumdadır. Htc U11’in kutusunun içinde verilen kulaklık, performansı açısından akıllı cep telefonlarının yanında verilen kutulardaki en iyi kulaklık diyebilirim. Bu kulaklık usb type-c üzerinden telefona bağlanmaktadır. Ve bu kulaklığın ses açısından, bas açısından ve kalite açısından kullanıcısının güzel vakit geçirmesini sağlamaktadır. Kutu içerisinden çıkan parçalar alıcı kişileri son derece memnun etmektedir.

Kutu içeriğini açıkladıktan sonra birazda telefonun tasarımı hakkında bili veriyim. Htc genel anlamda metal renkte tasarımlara imza atmıştır. Ama Htc U11’de alışılmışın dışında akışkan yüzey dizaynı uygulanmıştır. Htc U11’in birçok renk seçeneği mevcut durumdadır. Bu renkler arasında mavi ve kırmızı gibi göze hoş gelen renkler vardır. Bu canlı renkler telefonun daha güzel görünmesini sağlamaktadır. Htc U11 ıp67 sertifikasına sahiptir. Busetifikada ise toz dolu ortamlara ve su dolu ortamlara dayanıklı olduğunu bildirir hükümler yer almaktadır. Telefonun ekranı ile kasasının birbirine oranı tam istenilen seviyede olmadığını belirtmek istiyorum. Bu olumsuz özelliği de diğer telefonların gerisinde kalmasına neden oluyor. Telefonda 3.5 mm’lik kulaklık girişinin bulunmaması yine Htc U11 adına olumsuz sayılabilecek özellikler arasında gözüküyor. Kulaklık yuvasının olmayışı birçok telefon kullanıcısı tarafından olumsuz yönde eleştirilmesine neden oluyor.

Htc telefon serilerinde kullanılan ekranların süperled olması özelliğinin bu seride devam ettiğini görüyoruz. Telefonun ekranı 5.5 inçlik bir boyutta yapılmıştır. Ayrıca 1440×2560 değerinde bir çözünürlüğe sahiptir. Telefonu kullanımda 500 nitin altında parlıklık seviyesi ile kullanabiliyorsunuz. Bu özelliği yine Apple ve Samsung gibi kaliteli telefonlar üreten firmaların gerisinde kalmasına neden oluyor. Bu olumsuz yanı haricinde ekran kullanımı açısından oldukça başarılı bir sunum yapılmış diyebiliriz. Htc U11’de yeni bir özellik olarak telefonun yan kısımlarını sıkmanız veya baskı uygulamanız halinde ayarladığınız ayar doğrultusunda ister hemen kamerayı açabilir, isterseniz selfir çekme imkanı yakalayabilir, isterseniz de ekran görüntüsü alımlarınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu özellik Htc telefonlarını kullanan birçok kullanıcıyı olabildiğince mutlu etmişe benziyor. Bu özelliği de Edge Sense ismi verilmiştir. İlk başlarda Htc U11 tanıtımlarında bu özellikten bahsedildiği zaman bazı kısımlar bu özelliğin bu kadar harika bir görevde kullanılabileceğini düşünememişti.

Htc U11 işlemci açısından Qualcomm’a ait olan ve Qualcomm’un en kuvvetli olarak gösterilen Snapdragon 835 işlemcisini kullanmaktadır. Bu işlemci sayesinde Htc U11 telefonu olabildiğince seri ve hızlı bir kullanım imkanı sunuyor. İşlemcisi haricinde 4 gb ram’a sahip olduğu gibi 64 gb da veri depolama alanına sahiptir. 64 gb veri depolama alanı kimilerine göre kısıtlı bir alan olarak görülebiliyor. Buna da çözüm olarak microSD kart alarak telefona ek olarak veri depolama alanı eklemiş oluyoruz. Bu özellikleri sayesinde performansı oldukça iyi bir seviyeye gelmiştir. Htc U11 telefonunun donanım bileşenlerinin oldukça kuvvetli olmasından dolayı, telefonda oynanan oyunları veya telefonda yapılacak olan diğer uygulamaları oldukça hızlı ve seri bir şekilde kullanmamıza olanak sağlıyor. Aslında bu özellikleri tabiki de çok güzel ama kimilerine göre çok önemli olan bir konu ise telefonun ısınıp ısınmaması konusudur.Htc U11 telefonda ister oyun oynayın ister diğer işlemlerinizi yapın telefonun kolay kolay ısınmaması bu telefonu diğer telefonlardan bir adım öne taşıyor.

Htc U11’in göze batan en önemli özelliği kamerası olarak gözüküyor. Htc telefonlarını üreten şirket, kameradaki kaliteye ve iyi çekim yapma özelliğine olabildiğince önem vermiş durumda. Telefonun arka kısmındaki kamerada f-1.7 diyaframına sahip. Telefonda bulunan kamerada çift led desteği sayesinde hem sabah çekilen fotoğraflarda hem de akşam çekilen fotoğraflarda mükemmele yakın sonuçlar alınabiliyor. Bu özelliği sayesinde de google pixel’de bulunan hdr boost deneyimi sunuyor. Bununla da çekilmiş olan fotoğrafların iyileştirilmesi son derece başarılı yapılmaktadır. Htc U11 telefonun ön kısmında bulunan ksımında ise 16 megapiksel çekim deneyimi sunuyor. Bu özelliği ile selfie çekimlerinde veya video kayıt işlemlerinde kullanıcıya olabildiğince kaliteli sunumlar yapmasına olanak sağlıyor.

Telefonun pil ömrüne gelecek olursak; 3000 mAh’lık bir kapasiteye sahiptir. Aslında bu pil kapasitesi Htc U11 gibi seri ve kaliteli bir telefon için sınıfta kalmış bir özellik olarak göze çarpıyor. Tabiki 3000 mAh’lık bir kapasitede telefonu normal kullananlar için günü çıkarıyor diyebiliriz. Yine de böyle bir telefon için pil gücünün artırılması gerekir diye düşünenlerdenim.

Htc U11 Genel Olarak Değerlendirme

Olumlu Özellikler

Kamera performansı beklenileninde üstünde olması nedeniyle beğenileri hakediyor.
Telefondan ses çıkışları ve kulaklık aracılığı ile kullanıcıya gelen ses kalitesi oldukça iyi.
Tasarım açısından akışkan yüzey özelliğini kullanmaları telefonun göze daha hoş, daha iyi görünmesini sağlıyor.
Htc U11 telefonunun kullanmış olduğu işlemcisinin oldukça kaliteli olması diğer telefonlardan bir adım öne geçmesini sağlamış.

Olumsuz Özellikler

Telefonun ses çıkışlarının iyi olmasının yanında 3.5 mm’lik kulaklık girişinin olmaması telefonun eksi özellikleri arasındadır.
Telefonun tasarım açısından darbelere karşı korunaksız olması kötü sayılabilecek özellikler arasında gösteriliyor.
Htc U11’in fiyatına gelecek olursak; 3799 tl’lik bir fiyat biçilmiş. Telefonun kullanım ve özellikleri diğer telefonlara nazaran biraz daha iyi gibi olmasına karşın fiyatının bu derece yüksek olması olumsuz özellikleri arasında kendisine yer ediniyor.

  • Eylül 4, 2017 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 25

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?