blogger tema düzenleme
  • hbilgic
  • 437 gösterim
  • Eylül 7, 2017
  • 0
  • 21

Blogger Tema Düzenleme

Bir önceki yazımızda blogger kullanıcılarının nasıl tema yükleyecekleri konusundan bahsetmiştik bu yazımızda da blogger tema düzenleme ve tema Türkçeleştirme olaylarından bahsedelim.

Blogger Tema Düzenleme, aslında çokta zor bir işlem değil, sadece gözünüz kodlara alışkın değilse başlangıçta biraz karışık gelebilir. Bunlar da neyin nesi diyebilirsiniz ama sabredin ve biraz uğraşın sonrasında zaten alışacaksınız.

Blogger da bazı temaların Türkçe versiyonları bulunmamakta. Bundan dolayı bazı blogger temalarını kendimiz Türkçeleştirmemiz gerekiyor. Bu durum da basit sadece biraz uzun sürebilir.

Blogger tema düzenleme işlemlerini yine gösterdiğim kodları değiştirerek yapabilirsiniz.

Anlatımı yine görsellerle birlikte adım adım yapacağız. Başlamadan önce şunu söylemeliyim, tema düzenlemeyi öğrenmeniz demek aynı zamanda temayı Türkçeleştirebileceğiniz anlamına gelir. Önce blogger’a giriş yaparak yönetim paneline geliyoruz.

Resim 1:

Adım 1: Öncelikle 1 numaralı kırmızı okun gösterdiği “Yerleşim” butonuna tıklayalım. Bu bölüm blogumuzun bileşenlerini yönetebileceğimiz bölümdür. Bileşen isimlerini ve diğer ayarlarını değiştirebilir veya yeni bir bileşen ekleyebiliriz. Düzenleme yapmak için hangi bileşeni düzenleyeceksiniz 2 numaralı sarı okun gösterdiği “Düzenle” butonuna tıklayıp düzenleyebilirsiniz.

 

Resim 2:

Adım 2: Kırmızı okun gösterdiği “HTML’yi Düzenle” butonuna tıklayıp asıl tema düzenleme panelimizi açıyoruz.

 

Resim 3:

Adım 3: Bu adımda yapmak istediğimiz blogumuzun header kısmında bulunan menüde ki “Home” yazılı butonu düzenleyerek “Anasayfa” şeklinde göstermek olacak. Şimdi CTRL+F yaparak 4 numaralı okun gösterdiği search kısmını açalım ve değiştirmek istediğimiz yazıyı aynen yazıp aratalım “Home” şeklinde arattıktan sonra tema içerisinde 3 numaralı okun gösterdiği gibi siyah renkte olan “Home” yazısını buluyoruz. Daha sonra bu yazıyı silerek aynı yere “Anasayfa” yazıyoruz ve üst taraftaki turuncu renkteki “Temayı kaydet” butonuna tıklayıp temada yaptığımız düzenlemeyi kaydediyoruz.

Temada yaptığımız düzenlemeden sonra “Home” yazısını değiştirerek aşağıdaki şekilde “Anasayfa” yapmış olduk. Böylece ingilizce olan kelimeyi değiştirip Türkçeleştirmiş olduk.

 

  • Eylül 7, 2017 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 21

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?