asgari ücret ne kadar
  • hbilgic
  • 76 gösterim
  • Kasım 24, 2018
  • 0
  • 1

Asgari Ücrete Ne Kadar Zam Yapılacak?

Asgari Ücrete Ne Kadar Zam Yapılacak?

Ülkemizde bulunan insanların önemli bir kısmı asgari ücret ile çalışmaktadır. Bundan dolayı yeni yıl yaklaşırken daha şimdiden asgari ücrete ne kadar zam yapılacak sorusu sorulmaya başlandı. İnsanlar, alacakları zammın ne kadar olacağını, yeni yılda hayat şartlarının ne ölçüde değişeceğini merak etmektedir. Yapılacak olan zam miktarı ile ilgili şuana kadar resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen, uzmanlar tarafından bazı tahminlerde bulunulmaya başlandı.

Bilindiği gibi asgari ücret, insanların çalışabilecekleri en düşük ücreti ifade etmektedir. İnsanları daha düşük ücretle çalıştırmak yasaktır. Bundan dolayı çoğu işveren, çalışanlarına bu ücreti vermektedir. Bunun yanı sıra, devlete yapılan farklı ödemeler de bu ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Dolayısıyla da asgari ücret zammı için çok geniş bir kesimi ilgilendiriyor demek yanlış olmayacaktır.

Asgari Ücret Zammı Neye Göre Belirlenecek?

Geçmiş yıllarda asgari ücrete yapılan zamda, genellikle enflasyon oranları dikkate alınmıştır. Fakat bütün zamların bu orana göre yapıldığını söylemek yanlış olacaktır. Son yıllarda, enflasyon oranının üzerinde zamlar yapılmış olup asgari ücret hızlı bir şekilde yükseltilmiştir.

Zammın ne kadar olacağına yönelik çalışmalarda enflasyon oranının önemli bir unsur olduğunu vurgulamak gerekiyor. Çünkü hükümet tarafından şimdiye kadar uygulanan zam politikalarında, bu oranının altına kesinlikle inilmedi. Gerek memurlara gerek işçilere gerekse de farklı çalışanlara verilen zamlarda bunu görmek mümkündür. Bu sene yapılacak olan zamda da benzer bir politikanın uygulanması beklenmektedir.

Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret zammı ile farklı tahminler yapılmaktadır. Enflasyon oranının yıl sonunda ne kadar olacağı bilinmese de en iyimser tahminlerin %20 seviyelerinde olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Merkez Bankası tahminleri de bu seviyelerdedir. Asgari ücretin şuanda 1.600 TL olduğu ve enflasyon oranına göre zam yapılacak olursa yaklaşık 320 TL’lik bir değişim yaşanacaktır. Böylece asgari ücret 1.920-1.950 bandına oturacaktır.

Enflasyon oranından biraz daha fazla zam yapılacağı düşünülür ve oranında %25 olduğu varsayılırsa, yeni asgari ücret 2.000 TL olacaktır. Burada önemli olan unsurun enflasyon oranı olduğu unutulmamalıdır. Fakat bazı uzmanlara göre ekonomideki daralmaya bağlı olarak işverenler %15 seviyesinde bir zam önerecektir. Buna gerekçe olarak ise oluşacak yeni maliyetleri karşılamalarının imkansız olduğunu öne sürecektir. Eğer böyle bir anlaşma olur ise yeni asgari ücretin 1.840 TL seviyelerinde olması beklenmektedir. Fakat bu rakamı sendikaların kabul etme olasılığının çok düşük olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Asgari ücret zammı ile ilgili senaryolar genel itibari ile bu şekildedir. Fakat buradaki hesaplamalarda enflasyon oranının %20 seviyelerinde olduğu dikkate alınmıştır. Bu oran yıl sonunda daha yüksek olursa ki bazı uzmanların beklentileri bu yöndedir, yapılacak olan zam miktarı da yüksek olacaktır. Fakat işverenlerin zam konusuna bakışlarının da oldukça belirleyici olacağı tahmin edilmektedir. Yeni yıl başında, bu rakamlardan hangisinin asgari ücret olacağı netlik kazanacaktır.

2019 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

  • Kasım 24, 2018 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 1

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?