• hbilgic
  • 343 gösterim
  • Kasım 25, 2017
  • 0
  • 16

Android Nedir? Nasıl Çalışır?

Son senelerin en önemli yeniliklerinden biri Android kökenli akıllı cihazlarıdır. 2010 yılından sonra topluma daha da yayılan ve bugün kullanılan telefonların neredeyse tamamının akıllı olduğu düşünülecek olursa işletim sisteminin önemi daha da açık olarak görülecektir. Cep telefonlarımıza “akıllı” dedirten ana özelliklerin başında işletim sistemleri gelmektedir. Android, Google tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir. Bugün gelinen noktada dünyada yüz milyonlarca insan tarafından kullanılan bir sistemdir. Tablet ve telefonlarda kullanılan bu sistem kullanılan cihaza bambaşka bir anlam kazandırmaktadır. Artık bunun gibi işletim sistemleri sayesinde akıllı cihazlar çok farklı kullanım amacı kazanmış durumdadır. Bu açıdan bakıldığı zaman kullanılan telefon sadece bir telefon değildir. Bambaşka yetenekleri olan, onlarca işlevi yerine getiren ve yalnızca telefondan ibaret olmayan, birkaç oyunun oynandığı, fotoğraf çekilen ve kısa süreli hareketli görüntü kaydedilen bir alet değildir. Aşağıda telefon ve buna benzer cihazları akıllı hale getiren işletim sistemlerinden biri olan Android işletim sistemi hakkında daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

ANDROID NEDİR, NE İŞE YARAR VE IOS’TAN FARKI NEDİR?

Yüklenecek Birçok uygulama sayesinde telefon ve tabletlerin farklı amaçlarda kullanılabilmesini sağlar. Bu uygulamaların bu tarz cihazlara ücretsiz şekilde indirilmesine olanak tanır. Android bu uygulamaların kullanılmasına kapı açan bir anahtardır denilebilir. Yüzlerce uygulamayı ücretsiz bir şekilde telefona indirip kullanma imkanı sunar. Bu işletim sistemi kendisini devamlı geliştirmekte ve yenilemektedir.

Beş önemli parçadan oluşur ve bunlar Linux, Runtime, Kütüphane, Uygulama Çatısı ve Uygulama Katmanıdır.

Linux, Android’in çekirdeğidir. Telefonun ve tabletin hafızasının ve güvenliğini sağlar. Piyasada satılan birçok marka tüm modellerinde bu işletim sistemini kullanır ve bu açıdan bakıldığında dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir. Fakat bu işletim sisteminden başka Apple kendi işletim sistemini üretmiştir ve onu kullanır. Bu işletim sistemi IOS’tur. Bu işletim sistemi sadece iPhone markalı telefonlar tarafından kullanılır ve çok fazla yaygın değildir. Android bu işletim sistemi ile kıyaslanacak olursa kullanıcılarına daha fazla özgürlük sunar ve çok daha fazla uygulama kullanma imkanı verir. IOS’un avantajı ise kullanıcıyı yormaması, çok çabuk öğrenilebilmesi ve çok daha güvenli olmasıdır. Kişiye kullanım kolaylığı getirir. Android biraz daha karmaşık bir sistemdir. Ancak kullandığı ara yüz sayesinde telefonun menüsünde bulunan dizilimleri değiştirebilme olanağı sağlar. Daha sade ve çok daha az simgenin yer aldığı bir ekran yaratmak ve karışıklığı azaltmak mümkündür. IOS işletim sisteminde ise telefona böyle bir müdahale etme olanağı yoktur. Android sayesinde tüm verileri paylaşma olanağı vardır. Çekilen fotoğraf WhatsApp uygulaması ile paylaşılabilmektedir. IOS’ta bu işlem Apple’ın izin verdiği uygulamalar sayesinde yapılabilir. Android işletim sistemi çok güçlü ve çok pahalı cihazlarda kullanılabildiği gibi çok daha ucuz cihazlarda da kullanılabilmektedir. Yani Android kullanan bir telefon ekstra pahalılık getirmez. Bu işletim sistemi alınan telefonu daha pahalı hale getirmez ve bu açıdan telefonunu değiştirmek isteyenlere bir avantaj sunar.

Kısacası Android kullanıcısına çok fazla seçenek sunar ve çok daha fazla özgürlük alanı tanır. Yüzlerce uygulamanın telefona indirilip kullanılmasına imkan verir. Böylece telefon bir çok fonksiyonu yerine getiren bambaşka bir anlam kazanmış olur.

  • Kasım 25, 2017 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 16

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?